CSP Güneş Enerji Santrali

Doğrusal Parobolik Aynalar İle Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Kullanarak Termal / Elektrik Enerjisi Üretmek

Güneş Enerjisi Miktarı

Güneşten gelen enerjinin % 51’i yeryüzüne faydalı enerji olarak erişir. Bu gelen enerji dünya enerji ihtiyacının 8.000 katıdır

Güneş Enerjisi Işınımları

Gelen enerji, DNI (Direkt Güneş Işınımı), GHI (Yatay Güneş Isınımı ) ve DIF (Karışık Güneş Işınımı) ten oluşur. DNI kullanılarak Direkt Termal Güç (Kızgın Su, Buhar, Kızgın Yağ) ikincil olarak elektrik üretilir. GHI kullanılarak Direkt Elektrik (PV) ikincil olarak Termal Güç elde edilir. EF, DNI ve GHI olarak gelir ve kullanılırlar. Termal depolamanın olduğu uygulamalarda PV yerine CSP Sun 2 Heat/Power sistemlerini kullanmak daha verimlidir.

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Bileşenleri

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi elde etmek için doğrusal parabolik aynalar ve ısı toplama tüpleri kullanılır.

Doğrusal Parabolik Aynalar

Parabolik Aynalar, gelen DNI ışınlarını toplayarak tüplerin üzerine odaklar ve yoğunlaştırırlar. İstenen termal enerji ısı seviyesi, DNI ışın gücü ve ışınlama süresine bağlıdır. Kullandığımız aynaların ışınım yansıtma değeri %94’tür. Ayrıca, gelen ışınımdan maksimum düzeyde faydalanmak için Güneş Takip Sistemi kullanılır.

Termal Enerji Toplama Tüpleri

Termal enerji toplama tüpleri, paslanmaz çelik iç tüp ve borosilikat dış tüpten oluşur. İç ve dış tüp arasında vakumlu bir alan bulunur. Dış cam tüp, özel bir boya ile kaplanarak içeri giren ışınımların dışarı çıkması engellenir. Tüplerin, ışınımı akışkana iletme verimliliği %96’dır.

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerji Sistemi Nasıl Çalışır?

Güneşten gelen DNI ışınları, parabolik aynalar tarafından yoğunlaştırılarak toplama tüpleri üzerine odaklanır. Yüksek teknoloji ile üretilen güneş toplama tüplerinin içindeki su ya da yağ, istenilen sıcaklığa kadar ısıtılır. Bu işlem sonucunda buhar ya da kızgın yağ üretilir. Üretilen buhar veya kızgın yağ, bir ısı değiştirici üzerinden geçirilerek imalat hattına ya da elektrik üretim hattına gönderilir.