Kızgın Yağ Kazanları

Kızgın yağ kazanları saniyede yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulan proseslere ısı transferi için kullanılır.Kızgın yağ kazanları yatık ve dik tip olarak iki şekilde imal edilir.Kazan gövdesi St 37 siyah saç, kazan boruları DIN 17175 ve DIN 2448'e uygun dikişsiz çelik çekme borudur.Kazan dizaynı Fuel oil, Doğalgaz,Lpg ve LNG yakıt kullanmaya uygundur.İmalat DIN 4745 normunda belirtilen kaidelere uygun olarak yapılır.

 

KIZGIN YAĞ KAZANI EK DONANIMLARI

 

Genişleme Tankı

Sistemde dolaşan kızgın yağın sıcaklık değişimleri ile meydana gelen hacimsel değişikliklerini karşılayan bir tankdır.Kazan sürkilasyon pompaları emiş hattına direk olarak bağlanır.Bu tank üzerinden seviye kontrolü ile kızgın yağ sürkilasyon sistemi emniyet altına alınır.

 

Ana Rezerv Tankı

Sistem yağ boşaltma,acil durum yağ boşaltma ve sistem yağ takviyesi için hazır bulundurulan bir tankdır.

Dolum Pompası

Sistem yağ eksilmeleri ile yağ doldurma işlemi için rezerv atankı ile birlikte kullanılır.Yağ dolum hattı genleşme tankına bağlıdır.Aynı zamanda sistem yağ boşaltma hattına bağlı olarak çalıştırılabilirler.

Sirkulasyon Pompası

Kızgın yağ kazanı kapasite ve sistem çalışma kapasitesini belirleyen ekipmandır.Doğru seçim ve kullanım ile kazan ve sistemin ömrü direkt etkilidir.

Hava Ayırıcı Tüpler

Kızgın yağ sistemi ısıl değişiklikleri ve yağ içerisinde yağ ömrü ile ilgili olarak oluşan su ve gaz içeriği bu tüplerden dışarı tahliye edilir.Bir kızgın yağ sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için uygulama noktası seçimi ve kullanımı çok önemlidir.

 

KIZGIN YAĞ KAZANI KULLANIM ÜSTÜNLÜKLERİ

 

• Isı iletim yağlarının ısıl iletkenlik katsayıları diğer akışkanlara göre yüksektir.

• Yüksek sıcaklıklarda düşük basınçlarda çalışabilirler.

• Isı iletim yağı buhar sistemleri gibi şartlandırma gerektirmez fakat spesik özelliklerinin analiz takibini gerektirir.

• Isı iletim yağları doğru kullanım ile korozyona neden olmaz.

• Mineral ısı iletim yağları ile max. 320 C sıcaklıklarıda çalışılabilir.

• Isı iletim yağları kullanım sıcaklığı ve koşullarına bağlı olarak ömrü uzundur ve kayıplar minimumdur.

 

 

YILDIZ KAZAN SANAYİ A.Ş. 2013 TÜMHAKLARI SAKLIDIR